İzole ve konsantre protein tozu arasında birçok fark vardır. Bu farklılıklar tozların gördüğü farklı işlemlerden kaynaklanır. İzole olan protein tozunun gördüğü işlem sonucu protein oranının saf bir şekilde karbonhidrat ve yağdan bağımsız olarak ortada kalması, onu konsantre olan protein tozundan ayıran en büyük farklılıktır. İzole protein tozu her servisinde oran olarak çok daha yüksek protein oranı sunarken, konsantre olan toz protein ağırlıklı olsa bile içerisinde karbonhidrat ve yağ da bulundurur.

İzole mi Konsantre mi?

Farklı Amaçlar Farklı Protein Tozları

İzole ve konsantre olan tozların protein oranı ve kalitesi farklılık gösterirken bu durum aminoasit profilinde söz konusu değildir. İki farklı toz tipi de aynı protein kaynağını kullandığından dolayı, içerisinde bulundurdukları aminoasit değerleri neredeyse aynıdır. İzole protein tozu nedir sorusunun tek cevabı yüksek protein oranlı protein tozu değildir. Protein oranının yüksel olmasının yanı sıra, izole tozlar daha düşük oranda laktoz içerir. Bu durum laktoz duyarlılığı olan insanların tercihinde de büyük rol oynar.

İkisinin Benzer Faydaları Var

Amaç protein alımını desteklemek olunca hem izole hem de konsantre protein tozları tercih edilebilir. Hem ikisinin arasında neredeyse hiç aminoasit farkı olmaması hem de yaklaşık değerde seyreden protein değerleri iki ürünün de ortak paydada buluştuğunu kanıtlar nitelikte. Fakat bazı insanlar katı diyetler uyguladığından dolayı, vücutlarına protein takviyesi yaparken karbonhidrat ya da yağ alımını minimum seviyede tutmak isteyebilirler. İzole protein tozu ne işe yarar sorusunun cevabı da burada net bir şekilde belli oluyor. Proteinin en saf halini tercih eden sporcular, izole proteini tercih ederler.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Hangisini Tercih Etmeliyim?

Her insan vücut geliştirme sporunu farklı bir amaçla yapar. Kimisi büyük, iri ve yağlı bir vücuda sahip olmak isterken, kimisi yağsız, diri ve fit bir vücuda sahip olmak ister. İkinci seçeneği ele alacak olursak, yağsız bir şekilde kas kütlesi kazanmak isteyen sporculara izole protein tozu tavsiye edilir. Protein tozu üreticileri, farklı amaçlar doğrultusunda hareket eden sporcular için çeşitli protein tozu geliştirir. İzole ve konsantre de bunlardan ikisidir. Seçim yapmak elbette sporcuların elinde…

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Emilim Oranları Hakkında Merak Ettikleriniz
Sonraki İçerikKardiyo Egzersizlerinden Sonra Nasıl Beslenmek Gerekir?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ