Günü verimli geçirebilmek, psikolojik ve fiziksel açıdan sağlıklı olarak nitelendirilebilmek adına en önemli faktörlerden birisi de gün içinde uzun süren tokluk hissi olarak kabul edilmektedir. Sık tekrarlayan açlık ataklarında beden ve ruh yorgunluklarının yanı sıra mutsuzluk, öfke, tedirginlik hâlleri de bünyede görülebilmektedir. Halsizlik ve bitkinlik hisleri de açlık durumunda kendisini göstermektedir. Dolayısıyla uzun süre tok kalmak için gerekenleri yapmak ve bu olumsuzlukları bertaraf etmek çok önemlidir.

Günlük Temponuzu Tok Geçirmenin Püf Noktaları

Kötü Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkarın

Tok kalmak, açlık hissinin bünyeden uzaklaştırılmasıyla mümkündür. Bu noktada ise ilk ve en önemli neden ise kan şekeri olarak gözlenmektedir. Tok kalmak için ilk yapılması gereken, kan şekerinin kabul edilebilir düzeyde olmasını sağlamaktır. Bunda da kan şekerinin hızlı yükselip düşmesine neden olan gıdalardan uzak durmak, atılması gereken ilk adımdır. Kan şekerine etki eden besinler arasında ilk sırada karbonhidratlar gelmektedir. Şeker eklenen içecek ve yiyecekler, şekerli tatlılar, unlu gıdalar ve meyve suları gibi şeker zengini gıdalar kan şekerinde ani düşme ve fırlamalara yol açmakta, bu nedenle de ‘kötü karbonhidrat’ olarak nitelendirilmektedir.

Protein Ağırlıklı Bir Beslenmeye Geçin

Süt ürünleri, tavuk, yumurta, et ve balık gibi hayvansal proteinler veya mercimek ve fasulye gibi bitkisel proteinler “Tok kalmak için ne yemeliyiz?” sorusunun cevabını bizlere sunmaktadır. Bitkisel ve hayvansal proteinlerin bir arada tüketilmesine olanak sunan etli fasulye gibi yemekler ise sağlık ve dolayısıyla tokluk hissi açısından daha da isabetli tercihler arasında yer alıyor. Dolayısıyla, gün içinde tokluk hissinin daha uzun süre size eşlik etmesini istiyorsanız öğünlerinize daha fazla protein eklemeniz gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Öğün Atlamayın ve Bol Su Tüketin

Tokluk hissi için altın değerinde iki yöntemden birisi öğün atlamamak, diğeri ise bol su tüketmektir. Özellikle sabah öğününün atlanması, gün boyu devam eden yeme ataklarıyla kişileri yüz yüze getirebilmekte; aç kalmakla kilo verme arasında ilişki kurma yanlışlığına düşen kişilerin öğün atlamaları neticesinde bir sonraki öğünlerinde tükettikleri gıda miktarını birkaç kat artırmaları oldukça sağlıksız sonuçlara sebep olmaktadır. Benzer şekilde susuzluk ile sık karıştırılabilen açlık hissini bertaraf edebilmek amacıyla düzenli su içmek de tokluğa destek olacaktır. Sık baş gösteren açlık ataklarına karşı yeterli ve düzenli miktarda su içmek gün boyu devam edecek bir tokluk hissini sağlayacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikBacak Kaslarınızı Daha Hızlı Geliştirmenin Yolları
Sonraki İçerikKas Kaybını Önlemenin 4 Yolunu Öğrenin

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ