Bir gün 24 saattir. Ancak bazı günler sanki diğerlerine kıyasla daha uzun geçiyor gibi gelir. Bazen de tam tersi olur: Gün, göz açıp kapayana dek geçer. Üstelik verimlilik, huzur, keyif de hep üst seviyede seyreder. Günler arasındaki farkı belirleyen püf nokta, güne enerjik başlamak olarak ifade edilebilir. Güne enerjik başlamak için ne yapmalı, diye düşündüğünüz zaman sizlerin işini kolaylaştırabilecek beş önemli ipucunu paylaşmak istedik.

Güne Enerjik Başlamak İçin 5 Önemli İpucu
  • Alarmı Ertelemeyin!

Sabahları alarm ertelemek, pek çok kişinin hobisi hâline gelmiştir. Ancak güne daha enerjik başlamak için bu hareketi bırakmak, yapılacak ilk şey olmalıdır. Zira eğer uykunuzu alamadıysanız ve yorgunluk hissiniz varsa zaten 1 ilâ 2 saat civarında uykuya ihtiyacınız sürüyor demektir. Dolayısıyla çalan ilk alarm ile kalkmayı âdet edinirseniz, bedeninizin biyolojik saati bu uyanışa ayak uydurmak için gece uyku saatinizi düzenleyecektir.

  • Sabah İlk İşiniz, Keyfiniz Olsun!

Çoğu zaman yataktan kalkmak oldukça zor gelir. Birkaç dakika daha keyif çatmak, miskinlik yapmak herkes için müthiş seçenek gibi görünür. Ancak belli bir aşamadan sonra alışkanlık yapan bu evreler, güne zinde ve enerjik başlamak için büyük bir handikap olup çıkar. Sabah güne başlamayı daha enerjik hâle getirmek, vücudunuzu zindeliğe adapte etmek için size heyecan katacak bir başlangıç belirleyin. Okumayı sevdiğiniz bir internet sitesine göz atarak, aromasını sevdiğiniz bir filtre kahve ile veya kısa bir yürüyüşle güne başlamak gibi pek çok cazip başlangıç sizi bekliyor.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
  • Uykuya Dalış İçin Az Işık Gerek…

Güne enerjik başlamanın yolları iyi bir uykudan geçer. Gece parlak ışık veya göz kamaştırıcı bir atmosferde uyumak ya da uyku saatine yakın kullanılan telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi cihazların ışıklarına fazla maruz kalmak uykulu hissetmeye devam etmenize neden olur. Uykuya dalış aşamasında gözünüzü rahatsız edecek bütün ışıklardan uzak kalmaya çalışmanız, size daha zinde sabahların kapısını açacaktır.

  • Kahvaltının Enerjiyle Bir İlgisi Olmalı!

Güne enerjik başlamak için ne yemeli, ne tarz gıdalar tüketilmeli gibi sorulara karşı; iyi bir kahvaltının birebir uygun kaçacağını ifade etmek gerekir. Ancak “iyi bir kahvaltı” sınırlarını sizin çizebileceğiniz bir tabirdir. Öyle ki, bazı zamanlarda bir dilim tahıllı ekmek ve yumurta veya sade yoğurt ile ona eşlik eden taze meyve bile yetecektir. İşlerinize daha kolay odaklanmanız ve güne zinde başlayabilmeniz için kahvaltı olmazsa olmaz.

  • Sakin Kal, Sakin Uyu, Zinde Uyan…

Sabah güne enerjik başlamak için uykudan önceki sakinlikle inşa edilen dingin bir uyku evresi ideal bir sonuç verecektir. Ilık bir duş, hafif bir meditasyon veya yormadan yapılan bir yoga faslı ya da kitap okumak, dinlendirici bir müzik dinlemek gibi sizi uykuya hazırlarken bir yandan rahatlatacak bir alışkanlık edinmeniz gerekmektedir. Bu alışkanlığınız sizi güne enerjik başlatacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikAromasız Protein Tozlarını Tatlandırmanın 5 Leziz Yolu
Sonraki İçerikPerformans Artırmada Protein Tozu Kullanımının 5 Rolü

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ