Protein tozları, son yüzyıl içerisinde hiç olmadığı kadar yaygın olarak kullanılır. Bu durumda gelişen sağlık ve teknoloji sektörlerinin payı olmakla birlikte insanların vücutları konusunda bilinçlenmelerinin payı büyüktür. Tozlar, çoğunlukla vücuda çeşitli etkiler kazandırmak için imal edilir. Başlıca takviye gerektiren durumlar: kilo alıp verme, hastalıkların tedavisi, kasları geliştirme olarak sıralanır. Yağın genellikle toplandığı bölgelerden biri olan göbek, çoğu durumda gelişimde önemli yer tutar. Bundan dolayı sporcular protein tozu göbek eritme üzerinde etkili olur mu sorusuna kafa yorarlar. Çoğu zaman için bu konuda faydalı olan tozların ne gibi yararlar sağladığını bu yazıda keşfedebilirsiniz.

Protein Tozunun Yağ Yakımı Üzerindeki Etkisi

Protein tozu yağ yakımı ilişkisi araştırmacılar tarafından çeşitli çalışmalarla ortaya koyulur. Yüksek proteinli bir diyet tercih edilmesi durumunda yağ yakımının hızlanacağı saptanır. Protein tozu yağ yakımını hızlandırır mı noktasında yanıt, kısaca evettir. Araştırmalara göre kaliteli kaynaklardan alınan protein miktarı arttıkça yağ yakımı hızlanır. [1] Yağdan ve karbonhidrattan izole olmuş tozlarından yana seçim yapmak, yakımı artırmakta çoğu zaman etkili olabilir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozu Zayıflatır mı?

Göbek eritme, daha çok zayıflamak veya vücudu estetik görünüme ulaştırmak isteyenler üzerinde çağrışım yapar. Yağ yakımını hızlandırdığı için bu çağrışıma zayıflamak isteyenler adına olumlu yanıt vermek mümkündür. Yapılan çalışmaya göre bir yıl süresince kalori alımını %25 protein üzerinden yapan aşırı kilolu insanların, süreç sonunda göbek eritme oranlarının %10 arttığı saptanır. [2] Bir başka çalışmadaysa yine zayıflatıcı protein tozu kullanan, yüksek proteinli diyet uygulayan yetişkinlerin kilo kaybetme sürecinin hızlandığı saptanır. [3]

Protein Tozu Kullanımının Vücut Gelişimi Üzerindeki Etkisi

Göbek eritmenin kilo verme dışındaki bir diğer boyutu, estetik görünüme ulaşma noktasında önemli bir adım olmasıdır. Sporcuların birçoğu definasyon sonucu bölgeyi yağlardan arındırıp düz, kaslı görünümü ortaya çıkarmak isteyebilir. Bu noktada takviye sonucunda protein tozu göbek yapar mı sorusu zihinleri meşgul edebilir. Bu sorunun yanıtı, düzenli egzersizler eşliğinde alınırsa hayırdır. Aksine yağ yakım sürecini hızlandırarak kasların en kısa sürede meydana çıkmasına fayda sağlar. Süreci daha da hızlandırmak amacıyla izole tozlara yönelmek çoğu zaman sizi sonuca ulaştırır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKas Geliştirmede Bunlardan Uzak Durun

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ