Vücut geliştirme, yoğun tempolu antrenmanlar veya daha dengeli bir beslenme sürecine geçiş için protein tozu kullanmayı düşünenlerin içinde, çölyak hastalığı gibi hastalıklardan mustarip olanlara rastlanılabilmektedir. Buğday benzeri bazı tahıllarda yer alan gluten proteinine karşı vücudun bağırsaklara zarar vererek besin sindirimini olumsuz etkilediği bu rahatsızlığa karşı geliştirilen glutensiz protein tozu ise çölyak hastalığının hayatını kısıtlamasına karşı sportif faaliyetlere başvuranlar için ideal sonucu sunmaktadır.

Glutensiz Protein Tozu

Glutensiz Beslenme Planı

Çölyak hastası sporcular, vücutlarına karşı daha hassas bir beslenme programı geliştirmek zorundadır. Çünkü vücutlarının, gluten tüketimine karşı geliştirdiği otoimmün tepkiyle bağırsaklarına zarar vermesi an meselesidir. Tabii, bu durum demir ve D vitamini gibi temel tüketim unsurlarının yetersiz sindirimi nedeniyle kansızlığa ve osteoropoza karşı daha hassas olmalarına neden olmaktadır. Hayatın olağan akışında spora da yer vermek ve performansı koruyabilmek için çölyak hastalarının kaçınılmaz yolculuğu, glutensiz bir beslenme programından geçmektedir. Bu beslenme programı için tercih de tabi ki glutensiz protein tozlarından yana olacaktır.

Performans Artıran Glutensiz Seçenekler

Glutensiz beslenme sisteminde, performansı artırıcı seçenekler de oldukça dikkat çekicidir. Bunun için ekmek ve makarna yerine tatlı patates, mısır, kuru baklagil ve muz tüketilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla glutensiz protein bar tüketimi ile performans artışını elde etmek istiyorsanız kullanacağınız barın ham maddesinde bu gibi yüksek proteinli ama gluten içermeyen unsurlar ön planda olmalıdır. İşlenmiş gıdalardan uzak durması tavsiye edilen çölyak hastaları için glutensiz protein tozu seçeneklerinin hayli fazla olması, sportif açıdan oldukça teşvik edici bir durumdur.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Yağ Oranına Dikkat

Pek çok çölyak hastası, özellikle ilk kullanım döneminde işlenmiş süt ürünlerini tolere etmekte zorlanmaktadır. Süt proteini olan kazeine karşı hassas olan bünyeler göz önüne alınarak glutensiz whey protein çeşitleri üretilmektedir. Glutensiz protein kaynakları seçilirken, enerjinin en büyük kaynaklarından birisi olan yağlara dikkat etmek gerekir. Sadece çölyak hastalarının değil, herkesin sağlıklı yağ tüketmesi gerektiği göz önüne alınırsa; yüksek tempolu antrenmanlar için Hindistan cevizi, avokado, zeytin ve fındık yağları beslenme planında mutlaka olmalıdır. Yağ oranının yüksek olduğu glutensiz protein tozları, sağlıklı oranlarda tüketildiği takdirde günlük ihtiyacı fazlasıyla giderecektir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikBezelye Proteini ve Whey Proteini Arasındaki Farklar Nelerdir?
Sonraki İçerikProtein Emilim Oranları Hakkında Merak Ettikleriniz

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ