Vücudun gereksinimlerine göre çeşitli işlevlerde kullanılabilen protein tozları, birçok farklı kaynak vasıtasıyla imal edilebilir. Protein tozu içerikleri çoğunlukla peynir altı suyu, kazein, yumurta, bezelye, soya, kırmızı et, pirinç tarzı kaynaklardan oluşur. Her bir kaynağın protein ve besin değeri birbirinden farklılık gösterebilir. Bu farklılık; yaşam tarzlarından ve diyet düzenlerinden doğan gereksinimler için oldukça faydalıdır. Bunun yanında piyasada farklı kaynaklardan elde edilen tozların karıştırılarak hizmete sunulduğu seçenekler mevcuttur.

Farklı Protein Tozları Niçin Bir Arada Kullanılır?

Protein tozu kombinasyonları tek kullanıma kıyasla daha yüksek biyolojik değer yakalamak için tercih edilir. Her kaynağın sağladığı mineral, vitamin, enerji değeri gibi unsurlar aynı değildir. Kaynakların kompleksi daha kullanışlı bir ürün ortaya çıkarabilir. Çoğunlukla iki veya üç olan tür sayısı daha da fazla olabilir. Birbirini tamamlayan doğru ürünlerin kullanımından doğan bileşim, vücuttaki her gelişim türü için çoğu zaman ekstra avantaj sağlar.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Farklı Protein Tozları Ne Tür Kombinasyonlarda Olabilir?

Çeşitli kaynak ve özelliklerden yararlanarak toz karışımları elde etmek mümkündür. Et ve peynir altı suyu kaynaklı proteinlerini bir arada barındıran formül bunlardan biridir. İkisi de yüksek proteinli olan bu kaynaklardan doğan uyum; egzersiz ve diyet düzenlerinize katkı sağlamada üst düzey başarılıdır. Protein tozu karıştırma kabı sayesinde peynir altı suyu, kazein ve yumurta bazları karıştırılarak üretilen karışım; farklı özellikteki ürünlerden yararlanmanın bir diğer yoludur. Bunun yanında çeşitli izole tozları birleştirilerek de yüksek değerli uyumlar yakalanabilir.

Kombinasyonlarda Bitkisel Kaynaklar Tercih Edilir mi?

Vücudun ihtiyaç duyduğu kimi amino asitleri bir arada sağlamak için bitki bazlı proteinlerden bir karışım elde edilebilir. Özellikle vegan yaşam tarzını benimseyenler için ihtiyacı karşılamak çoğu zaman kolay olmaz. Protein tozu karıştırıcı sayesinde esmer pirinç, yonca, kenevir, chia tohumu, bezelye, enginar, kinoa, keten tohumu gibi bitki kaynaklarından ikisi veya üçü bir arada kullanılarak gereksinim giderilebilir. Sindirilmesi hayvansal kaynaklara oranla daha zordur. Karışıma enzimi kolaylaştıran toz ilave edilerek protein tozu hazırlama işlemi pratik şekilde gerçekleştirilebilir. [1]

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikAğırlık Çalışanlar için Protein Tozu Kullanım Önerileri
Sonraki İçerikHacim Kazanmak İsteyenlere 5 Öğün Önerisi

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ