Vücutta hücre büyümesi ve gelişmesini sağlayan protein, vücut tarafından üretilmediğinden dışardan almak gerekir. Kasları güçlendiren, vücut direncini arttıran ve kansızlığı önleyen protein, hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılır. Proteinli yiyecekler arasında hayvansal olan gıdalar ve bitkisel olan gıdalar bulunuyor. Özellikle spor yapan kişilerin yüksek proteinli yiyecekler tüketmeleri kas kütlesinin artması için öneriliyor. Vejetaryen beslenen bireyler bitkisel gıdalarla vücutlarına günlük ihtiyaç duyulan proteini alabilirler.

Protein İçeren Hayvansal Gıdalar Nelerdir?

Vücutta bağışıklığı güçlendiren ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan protein, bazı hayvansal gıdalar tüketilerek alınabilir. Yüksek proteinli yiyecekler arasında olan hayvansal gıdalar tüm amino asitleri içerir. Yumurta, yağsız sığır eti, somon balığı, ton balığı, hamsi, karides, hindi göğüs eti, tavuk göğüs eti, peynir, inek sütü, yoğurt gibi gıdalarla günlük yeterli protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. En yüksek proteinli yiyecekler arasında yumurta ve sığır eti gelmektedir. Balık gibi diğer proteinli yiyecekler de omega 3 vb. içerikleri ile zengin olduklarından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.  [1]

Protein İçeren Bitkisel Gıdalar Nelerdir?

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Proteinli yiyecekler nelerdir sorusu çok sık soruluyor. Hayvansal gıdaların yanı sıra bitkisel besinlerden de protein alımını sağlayabiliriz. Barbunya, yeşil mercimek, Meksika fasulyesi, nohut, kara buğday, kinoa, yulaf ezmesi, kabak çekirdeği, chia tohumu, çiğ badem, yer fıstığı, fıstık ve Antep fıstığı yüksek proteinli yiyecekler arasındadır. Özellikle vejetaryen beslenen bireylerin günlük protein ihtiyaçlarını proteinli yiyecekler ile karşılamaları gerekmektedir.

Protein İçeren Yiyeceklere Alternatif Çözümler

Protein içerikli yiyecekler ile günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Proteinli yiyecekler ve içecekler tüketmenin yanı sıra dilerseniz protein tozlarını da tercih edebilirsiniz. Özellikle sporcular hem besinlerden protein aldıkları gibi hem de protein tozları kullanarak kas kütlelerini artırırlar. Günümüzde yaygınlaşan protein shake ürünleri ile dilediğiniz vücut yapısına çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Bir yandan proteinli yiyecekler tüketmeyi aksatmamanız gerekmektedir. Ancak antrenman yapan kişiler hızlı bir şekilde kas kütlelerini arttırmak istiyorlarsa protein tozu ürünlerini tüketebilirler. Proteinli yiyecekler ve içecekler günlük hayatımızın bir parçası olmalıdır. Vücudumuz için günlük yeterli protein alımını sağladığımızdan emin olmamız gerekir. Dolayısıyla beslenme programımıza yüksek proteinli yiyecekler ve içecekler eklememiz sağlığımız için yararlı olacaktır.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ