Kas geliştirmek veya kilo vermek amaçlı olsun, iyi bir diyetin en önemli unsurlarından biri yeterli protein alımıdır. İhtiyaç duyulan proteinin hayvansal gıdalar ya da süt ürünlerinden alınması şart değildir. Bezelye proteini bitkisel proteinlerin en başında gelir. Özellikle veganların tercih ettiği bir protein çeşididir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu 9 temel amino asitin hepsini içeren bezelye proteinini gönül rahatlığı ile diyetinize ekleyebilirsiniz. Whey protein ile karşılaştırıldığında bezelye proteini içeriğinde bitkisel olarak daha çok besin içerdiği görülüyor.

Neden Whey Protein Tozu?

Whey protein tozu besin değeri açısından bezelye proteinine kıyasla daha az kalori ve yağ içeriyor. Dolayısıyla kilo vermek isteyenler diyetlerinde whey protein tozu tercih edebilirler. Whey protein tozu içindekiler; 100 gramında 440 kcal, 80.6 gram protein, 13,9 gram karbonhidrat, 4.3 gram şeker, 7.3 gram yağ, 5,4 gram doymuş yağ, 0.6 gram tuz olarak bilinmektedir. Whey protein tozu peynir altı suyundan elde edilen bir çeşit protein tozudur. Aynı bezelye proteini gibi tüm amino asitleri içeren bir protein tozu olduğundan oldukça faydalıdır. Whey protein tozu kullanımı hacim ve güç kazanmayı sağladığı gibi iştahı azaltması ile de bilinir.

Whey Protein Faydaları

Whey protein tozu pek çok faydası ile öne çıkıyor. Yağ yakarken kas kütlenizi korumaya yarayan bu protein tozu, vücudunuzun hacim kazanmasına da yardımcı olacak. Kanserle savaşan whey protein doğru kullanıldığı sürece prostat ve kolon kanserlerinin önlenmesinde destekleyici niteliktedir. Whey protein tozu içindekiler sayesinde tokluk hissi yarattığından kolay kolay açlık hissetmezsiniz. Stres hormonlarını kontrol ederek strese karşı koruma sağlayan whey protein tozu aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Tansiyonun daha düzenli seyretmesini sağlar. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı da bilinmektedir. Whey protein tozu kullanımı aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. [1]

Bezelye Proteini Faydaları

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Bezelye proteini kullananlar tıpkı whey protein de olduğu gibi tokluk hissi yaşamaktadır. Bezelye proteini besin değeri whey proteine çok benzemektedir. Bezelye proteini kas yapmaya yardımcı olmaktadır. Temel amino asitlerin vücuda alınmasını sağlamaktadır. Demir açısından zengin olan bu protein tozunun demir eksikliği olan kişiler tarafından kullanılması önerilir. Kalp sağlığını geliştirmeye de yarayan bezelye proteini kas kütlesini arttırırken yağların yakımını da sağlamaktadır. Whey protein tozu ile pek çok ortak noktası olan bezelye proteini de vejeteryanlar ve veganlar için tavsiye edilmektedir. Günlük ihtiyacınız olan proteini bezelye proteini ile karşılayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ