Protein tozlarının çeşitliliği, insanların isteklerine göre artış göstermektedir. Sporcu takviyesi denince akla ilk gelen whey protein, artık protein tozu sektörünü tek başına göğüslememektedir. İnsanların talepleri doğrultusunda hareket eden protein tozu üreticileri, her bireyi memnun edebilmek adına herkesin beslenme çeşidine uygun olarak protein tozları üretmektedir. Çeşitliliğin içinde göze çarpan ilk protein tozu ise bezelye proteini olarak gösterilebilir. Hem içeriğinin zengin oluşu hem de vegan bireylere protein tozu tüketme imkanı sunan bu protein tozu çeşidi, çoğu insan tarafından tercih ediliyor.

Bezelye Proteini ve Whey Proteini

Klasikleşmiş Whey

Whey proteini nedir sorusunun en basit cevabı ‘’peynir üretiminde elde kalan en son su’’ olur. Peynir altı suyu olarak adlandırılan bu su, whey proteini olabilmek için belirli işlemlerden geçer. Bu işlemlerde peynir altı suyu özel filtrelerden geçirilerek ayrıştırılır ve en son toz kıvamına gelmesi için basınçla süzülür. Whey proteini, süt bazlı bir protein olduğundan dolayı vegan bireyler tarafından tercih edilmemektedir. Durum böyle olunca, protein tozu üreticileri vegan sporcuların istekleri doğrultusunda bezelye proteini tozu üretmektedir.

Bezelyeden Protein Tozu

Protein denince akla gelen ilk şeyler genellikle hayvan ürünleri olur. Fakat bezelyeden elde edilen protein tozu ile birlikte tabular yıkılıyor. Bezelye proteini kullananlar, tozun içerdiği proten miktarından çok memnun. Neredeyse whey proteininin içerdiği değerlere sahip olan bu bitkisel bazlı protein tozu, vegan kullanıcıların gözdesi konumundadır. Sadece veganlar değil, farklı protein çeşitlerini denemek isteyen kullanıcıların da odak noktasında olan bu toz çeşidi, klasikleşmiş olan whey proteininin yanı sıra değerlendirilmesi gereken bir alternatif olarak karşınıza çıkmaktadır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Whey ve Bezelye Protein Tozu Karşılaştırması

Whey protein tozu, çoğu insanın beslenmesine uygun bir protein tozudur. Fakat her insan whey proteinini tüketmek zorunda değildir. Kimi insanın süt ve süt ürününe alerjisi olabilir ya da vegan beslenmeyi tercih edebilir. İşte bu durumda bezelyeden üretilen protein tozu devreye giriyor. Sarı bezelyelerden üretilen bu protein tozu çeşidi, vegan sporcuların ya da vegan olup protein takviyesi almak isteyen her insanın yardımına koşuyor. İçerik bakımından oldukça zengin olan bu protein tozu çeşidi, servis başına içerdiği protein miktarı ve aminoasit değerleri ile herkesi memnun ediyor.

Genel bir değerlendirme ile ifade etmek gerekirse, whey protein tozu ve bezelye protein tozu seçenekleri, sağladıkları protein desteği açısından birbirlerine muadil olarak gösterilebilirler. Buradaki tek farkın ise whey proteininin laktoz içerebiliyor olması ve vegan olmaması olarak düşünülebilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikWhey Protein Tozu Hakkında Yanlış Bilinenler ve Efsaneler
Sonraki İçerikGlutensiz Beslenenlere Özel Glutensiz Protein Tozu Kullanımı

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ