Bacak Kaslarınızı Daha Hızlı Geliştirmenin Yolları

Vücut geliştirme ile ilgilenenler, vücudun bir bütün olduğunun ve her bir parçasına aynı önemin verilmesi gerektiğini iyi bilir fakat çoğu kişi, vücudun bazı bölgelerinin özel özen gerektirdiğini ve onlara dönük çalışmalar yapılmasının önemini fark edemez. Genelde ihmal edilen ancak mutlaka özel bir çalışma yapılması gereken bölgelerin başında ise bacak kası gelmektedir. Bacak kası geliştirme için gereken püf noktalara dikkat edilmesi hâlinde bu bölgedeki gelişim, sporcuları şaşırtacak kadar hızlı olacaktır.

Antrenman Sıklığını Artırın!

Büyük kas grupları arasında olan bacak kaslarının gelişimi uzun sürebilen, emek isteyen bir olgudur. Dolayısıyla üzerinde daha fazla durulması, antrenman sıklığının hak ettiği ölçüde olması gerekmektedir. Üzerine düşmeniz ve daha çok emek vermeniz, basit bir yaklaşımla haftada bir kez çalışıyorsanız bacak kası antrenmanları sayınızı ikiye çıkarmanız, fazlasıyla etkili olacaktır. Bu aşamadaki püf nokta ise bir antrenmanda çok fazla değil, birkaç antrenmanda azar azar çaba göstermenin daha doğru bir yaklaşım olmasıdır.

Kuvvete Dönük Çalışmaları Aksatmayın!

Bacak kası egzersizleri sadece hipertrofi kapsamında değil, kuvvet çalışmalarıyla da desteklenmelidir. Squat benzeri egzersizler, kuvveti artırarak bacak kaslarınızın gelişimini hızlandıracaktır. Kendinize, makul düzeyde bir hedef koyarak o hedef için sabırlı ve günden güne temposunu kararında artırdığınız bir yolda ilerlemeniz en mantıklı yaklaşımdır. Vücut ağırlığınızın iki katı squat yapabilmeyi kendinize hedef olarak koyarak en az bir buçuk iki yılda bu hedefe ulaşmak için çalışmanız, başlangıç aşamasında makuldür. İlerleyen süreçte vücudunuzun gelişimi çerçevesinde hedefinizi geliştirmeniz, vücudunuzun sınırları ölçütünde ilerleyişinizi hızlandırmanız da kaçınılmazdır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Farklı Periyotlarla Antrenmanlarınızı Düzenleyin!

Antrenmanların rutine bağlanmaması ve vücut direncinin daha da artması adına farklı tekrar aralıklarının yer alacağı biçimde antrenman düzeninizi değiştirebilirsiniz. Haftada iki kez squat çalışmanız hâlinde bir antrenmanda 4 x 8, diğer antrenmanda ise 5 x 5 gibi farklı sistemlerle çalışmanız bacak kası güçlendirme konusunda isabetli bir yaklaşım olacaktır. Bunun yanı sıra, bacak kası çalışmalarınızda sıçrama egzersizlerine de mutlaka yer vermeniz, kasın bağlı olduğu tendonları güçlendirmek ve yağ yakmak konusunda size katkı sunacaktır. Dolayısıyla bu durum, sizin vücudunuzun diğer bölgeleri için gerçekleştirdiğiniz çalışmaları da pekiştirecek; bütünsel bir yaklaşımla sporun vücudunuzun her bölgesine etki etmesini sağlayacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikWhey Proteini ile Daha Dolgun Bir Vücuda Kavuşun
Sonraki İçerikGünlük Temponuzu Tok Geçirmenin Püf Noktaları

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ