Yapılan egzersiz türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak ya da yürütülen beslenme düzenine göre protein tozu seçimi yapmak en alışageldik yaklaşımlar arasındadır. Doğru protein tozu seçimini yapabilmeniz için amino asit profili de önemli bir kriterdir. Seçeceğiniz protein tozunun içeriğiyle, amino asit profilinizin uyumlu olması; amino asitler ve proteinler arasındaki ilişkiyle doğru orantılı şekilde sonuç verecektir. Peki amino asit profili nedir ve protein tozu seçimiyle nasıl bir bağlantısı vardır; bunları detaylı bir şekilde öğrenmek gereklidir.

Amino Asit Profiline Göre Protein Tozu Seçimi

Amino Asitler ve Proteinlerin İlişkisi

Amino asit grubu proteinlerin, proteinler ise kas, bağ dokusu, saç, tırnak, deri, nörotransmitterler, enzimlerin oluşumdan sorumlu yapılardır. Vücuttaki bütün sistemlerin düzgün çalışması isim amino asitlerin belirli bir oranda bulunması şarttır. Kişilerin sağlık durumuna dair detaylı bilgi edinmek için kan ve diğer dokulardaki amino asit miktarlarını ölçmek isabetli bir sonuç verecektir. Gelişmiş laboratuvar yöntemleriyle, kan üzerinden analiz edilen amino asit profili sayesinde vücudun ihtiyaçları ortaya çıkarılabilecektir. Dolayısıyla, hangi vitamin ve minerallerin tüketilmesi gerektiğini anlamak için amino asit profilinin çıkarılması gerekmektedir.

Profile Göre Protein Tozu Nasıl Seçilir?

Doğru takviye gıda ürününü kullanmak, sarf edeceğiniz efora göre elde edeceğiniz verimliliği artıracaktır. Bu da hem spora veya antrenmanlarına olan şevkinizi artıracak hem de daha isabetli sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Amino asit içeren protein tozu çeşitleri arasından amino asit oranlarını inceleyerek, amino asit profiliniz doğrultusunda seçimlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu noktada akla ilk gelen whey proteini, protein sentezini uyaran amino asitler açısından zengin bir yapıda olduğu için iskelet kaslarındaki protein sentezini artırabilmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Whey Protein Tozu ile Amino Asit İlişkisi

Whey protein tozu amino asit içeriği bağlamında bu konuda verilebilecek en net örnektir. Kazeine kıyasla daha yüksek oranda dallı zincirli amino asitlere sahip olan, dolayısıyla mide asidik ortamında daha fazla çözünerek daha hızlı sindirime yol açan whey proteini “hızlı sindirilen” protein olarak nitelendirilir. Kazein de tam tersi, “yavaş sindirilen” proteindir. Egzersiz sonrası kas amino asit yıkımı olarak bilinen metabolizmayı yavaşlatmak, tüketilen protein tozunun tıpkı whey protein tozu gibi yüksek lösin amino asit içeriğine sahip olması sayesinde mümkündür. Elbette, asıl kriter; vücudunuzun ihtiyaçlarıdır. Amino asit profiliniz doğrultusunda, egzersizler sonrası veya öncesi kas yıkımlarını dengeleyebilmek için tüketebileceğiniz protein tozlarını tercih edebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerik%100 Whey Protein Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sonraki İçerikAromasız Protein Tozlarını Tatlandırmanın 5 Leziz Yolu

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ