Spor ile ilgilenenlerin, yaptıkları egzersiz düzeyinde gıda takviyesi tüketme yoluna gitmesi en bilinen yöntemler arasındadır. Temelde vitamin, mineral, amino asit, probiyotik ve enzim gibi besin maddelerinin tüketimine dayalı takviye besin tercihinizin gerçekten ihtiyaca yönelik olup olmadığını beş adımda tespit edebilirsiniz.

5 Adımda Öğrenin: Gıda Takviyesine İhtiyacınız Var mı?

1. Adım: Günlük Gıda Tüketiminizi Gözetin

Protein takviyesi gibi bir seçeneği değerlendirmeden önce, günlük spor düzeyiniz ölçütünde tüketmeniz gereken besin değerlerini doğru hesaplamanız ve ardından beslenme sisteminizde bu besin değerlerinin ne kadarını doğal gıdalardan tükettiğinizi netleştirmeniz gerekir. Günlük ihtiyacınızdan fazlasını tükettiğiniz protein tozu gibi takviyelerin hiçbir faydası olmayacaktır. Doğru hesaplanmamış ve dolayısıyla bilinçli tüketilmemiş gıda değerlerinin, antrenmandan alacağınız verimden uzaklaştıracağını unutmamalısınız.

2. Adım: Spor Amacınızı Doğru Belirleyin

Hangi amaçla spor yaptığınızı netleştirmeniz hâlinde, sporcu besini konusunda doğru tercihi yapmak için birkaç adım atmış sayılabilirsiniz. Günlük gıda tüketiminizin netleşmesinin ardından spor amacınızı belirlemeniz, sizin için bir yol haritası etkisi sağlayacaktır. Spor amacınıza göre günlük yoğunluğunuz ve elbette tüketmeniz gereken gıdaların besin değerleri daha da netleşecektir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

3. Adım: Antrenman Takviminizi Netleştirin

Hangi zaman diliminde spor yapacağınızı netleştirmeniz; ilk iki adımın bileşeniyle birlikte şekillenecek ama her şeyden önemlisi özellikle ilk adımı tekrar gözden geçirmenizi sağlayacaktır. Protein tozu takviyesi başta olmak üzere takviye besin tüketiminizin gerekli olup olmadığını, antrenman takviminizin netleşmesiyle daha iyi gözetebilirsiniz. Çünkü günün hangi saatinde ve ne kadar yoğunlukta spor yaptığınızı belirlemeniz, beslenme düzeninizde bir revizyon gerektirebilir.

4. Adım: Etkileri Sezinleyin

Hedeflediğiniz noktaya ve istediğiniz amaca dönük bir antrenman takvimi şekillendirin. Bunun ardından beslenme sisteminizi de bu antrenman düzeyi ile uyumlu hâle getirin. Bu sayede, antrenman düzeyinize göre beslenme programınızdaki eksikleri daha rahat belirleyebilirsiniz. Protein takviyesi faydaları ve zengin içerikleriyle beslenme programınızda eksik olan besin maddelerinizi almanıza yardımcı olacaktır. Antrenman düzeyinize ve yoğunluğunuza bağlı olarak, vücudunuzun ihtiyacı olan kas kütlesi, protein yoğunluğu, hızlı veya yavaş emilmesi gereken amino asitler belirgin bir form kazanacak; edinmek istediğiniz etkiler sezilebilecek bir boyuta ulaşacaktır.

5. Adım: Doğru İçerik, Doğru Zamanlama

Her gıda türünü ve amino asit bileşenini beslenme takvimiyle tüketme şansı bulamamak çok normaldir. Zira başta lösin gibi vücudun üretemediği ve dolayısıyla dışarıdan almak zorunda olduğu protein tozu ve amino asit türleri olmak üzere pek çok kayda değer bileşeni gıda takviyesi ürünleri aracılığıyla tüketmeniz mümkündür. Bu noktada önemli olan asıl etmen, tüketeceğiniz takviye besinin içeriğinin sizin spor yoğunluğunuz ve doğal beslenme periyodunuzdaki içeriklerle örtüşmesi; günlük gıda ihtiyacınızı giderecek ve fazlasını tüketmeyeceğiniz şekilde dengelenecek biçimde olmasıdır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikКоэффициенты платов вполне интересны (х5-х5000), сколько, в сочетании со дробным Вулкан Рояль казахстан выпадением выигрышных комбинаций, практически постоянно оставляет игрока во достоинстве
Sonraki İçerikKimler Whey Protein Tozu Kullanmamalı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ