Dünya üzerinde sporcu takviyesi olarak en çok tüketilen gıdalardan birisi olan %100 whey protein ürünler, Türkçe karşılığı olarak “peynir altı suyu proteini” şeklinde geçmektedir. Çok sık merak edilen ve bilinmesi gereken ayrıntılarla %100 whey protein ürünlerine yakından bakmak isteyenler için detaylar altta yer alır.

%100 Whey Protein Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Neden Peynir Altı Suyu Proteini Deniliyor?

%100 whey protein nedir?” diye aratıldığında, “peynir altı suyu proteini” tabiriyle her yerde karşılaşıyor olmanız mümkündür.  %100 whey protein tozu içeriği sayesinde su içerisinde çözünebilen bir süt proteini olup, sütten üretilen peynirin altında biriken suda bol miktarda bulunmaktadır. İzole edilmiş çeşitlerinin %90’a yakın oranı saf protein olan bu takviye gıda ürününde neredeyse hiç kolesterol, laktoz veya yağ bulunmamaktadır. Peynir altı suyunun elde edilmesi süreci ise inek sütünün farklı asidik uygulamalarla pıhtılaştırılması ve bu pıhtının süzülmesiyle elde edilen peynirin de süzülmesi ile gerçekleşmektedir.

Tam Protein Ne Demek?

%100 whey protein özellikleri arasında en dikkat çekici olanı, “tam protein” yapıda olmasıdır. Bu yapı, takviye gıda ürünü olarak ona ciddi anlamda avantaj kazandırmaktadır. Tam protein yapıya sahip olması %100 whey proteinde sağlıklı bir insanın perhiz döneminde alması gereken 9 aminoasidin tamamının bulunduğunu kast eden bir tabirdir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

%100 Whey Protein Özellikleri Nedir?

Avantajlarıyla dünya çapında pek çok profesyonel veya amatör sporcunun, vücut geliştirmeyle uğraşanların ve beslenme sistemini dengelemeye çalışanların ilk tercihleri arasında gelen %100 whey protein tozu kullanımı bir hayli yüksektir. %100 whey proteininin belli başlı özellikleri de bu yüksek kullanım oranını haklı çıkaracak detaylara işaret etmektedir.

  • Whey proteini, protein çeşitleri göz önüne alındığında yapısı sayesinde en hızlı sindirilen proteindir.
  • Son yıllarda tercih oranı hayli yükselen BCAA, yani dallı-zincirli amino asitlerin, içinde en fazla tercih gören lösin miktarı bazından da kazein ve soya proteinine kıyasla bir hayli zengindir.
  • Kazein proteini veya soya proteinine göre daha fazla kas edinimi sağladığı ifade edilmektedir.
  • Antrenmanlardan önce ve sonra alınan 25 gram whey proteinin kas yapılanmasında kolaylık sunduğu ve kas protein sentezinde artış sağladığı ifade edilmektedir.
Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikGüne Enerjik Başlamak İsteyenler İçin 6 Tavsiye
Sonraki İçerikAmino Asit Profiline Göre Protein Tozu Seçimi

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ